Chleb żytni bez drożdży z pastą z awokado i jajkiem sadzonym na wodzie - zdrowe śniadanie! #fitgrudzień

Składniki: 
1 dojrzałe 🥑 awokado
2 kromki chleba żytniego bez drożdży
1 jajko
1 pomidor 
2 marchewki
1/2 cytryny
Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Awokado obieramy, pozbawiamy pestki, rozgniatamy widelcem na tzw. papkę, skrapiamy sokiem z cytryny i doprawiamy solą i pieprzem. Ewentualnie można dodać rozgnieciony w prasie ząbek czosnku dla podkręcenia smaku. Pomidora myjemy i kroimy na ćwiartki, marchewkę obieramy, myjemy i układamy na talerzu. W garnku zagotowujemy wodę, na wrzątek wbijamy jajko i gotujemy chwilę pod przykryciem, aż żółtko lekko się zetnie.

Szczerze mówiąc sama długo nie mogłam się przekonać do awokado, nawet słysząc wciąż wiele pochlebnych opinii. Dopiero kiedy wykorzystałam ten przepis do przygotowania pasty mogę do niego wracać z chęcią. Awokado 🥑 zawiera spore ilości kwasu oleinowego, dzięki czemu pomaga regulować poziom cholesterolu we krwi, dlatego polecane jest wszystkim, którzy mają problem z cholesterolem. W formie takiej pasty świetnie zastępuje smarowidła na kanapki, dzięki czemu łatwiej uniknąć w diecie tłuszczy zwierzęcych jeśli za margarynami nie przepadamy. Awokado to także świetne źródło witamin A, C, E oraz likopenu, który możemy znaleźć również w pomidorach 🍅. Likopen to antyoksydant, szczególnie polecany osobom, które borykają się z problemami osteoporozy.
Takie śniadanie dostarcza Nam 411 kcal, w tym 14,5 g białka, 17,3g tłuszczy, 56,1g węglowodanów. Uściślając około 6g białka jest pochodzenia zwierzęcego, pozostałe 8g pochodzenia roślinnego. Pamiętajmy, że łącząc białka zwierzęce z roślinnymi dodatkowo wywołujemy efekt uzupełnienia aminokwasów. Stanowczo w posiłku tym przeważają kwasy jednonasycone, jednak w pewnym stopniu uzupełniamy wszystkie rodzaje kwasów. Dodatkowo mamy tutaj ponad 13g błonnika, dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę C, B6, E, K, kwas foliowy, cynk i fosfor. Dodatkowo śniadanie takie pokrywa częściowo zapotrzebowanie dzienne na żelazo, wapń, sód, selen, potas, magnez, jod, witaminę PP, D, B12, B5 i biotynę.

Komentarze